Zgodnie z polskim prawem odbiór nabywanego mieszkania od dewelopera, czyli pochodzącego z rynku pierwotnego jest konieczny, by możliwe było przeniesienie własności nieruchomości. Dopiero po nim podpisywana jest umowa notarialna pomiędzy stronami, a mieszkanie staje się pełną własnością kupującego. Dobrze być jednak przygotowanym do takiego odbioru. Tylko co należy sprawdzić w trakcie jego przeprowadzania?
Na czym polega odbiór mieszkania z rynku pierwotnego?
Etap ten, będący elementem kupna mieszkania, polega na sprawdzeniu i na ewentualnym „zatwierdzeniu” przez kupujące nieruchomości, co oznacza, że nie wymaga ona żadnych poprawek. Jeżeli zostaną dostrzeżone jakiekolwiek usterki, deweloper eliminuje je, po czym dochodzi do ponownego spotkania. Celem odbioru mieszkania z rynku pierwotnego jest sprawdzenie, czy nieruchomość jest zgodna ze standardami i projektem, na które kupujący mieszkanie umówił się z deweloperem.
Co podlega sprawdzeniu podczas odbioru mieszkania od dewelopera?
Wszystkie osoby kupujące mieszkania pod Warszawą oraz we wszelkich innych miejscowościach podczas odbioru nieruchomości powinny sprawdzić między innymi jej powierzchnię. Metraż mieszkania stanowi jednostkę rozliczeniową z deweloperem. Poza tym warto zweryfikować odpowiednie ulokowanie ścian działowych, grubość tynku, a także stan wizualny ścian i sufitów.
Podczas odbiorów mieszkań od dewelopera sprawdzone są też instalacje, a dokładnie poprawność ich działania, rozmieszczenie gniazdek i włączników, zlokalizowanie instalacji wodno-kanalizacyjnych, stan techniczny okien i drzwi, a także grubość ścian działowych. Weryfikacji podlegają więc różne obszary, dlatego wiele osób decyduje się na skorzystanie z usług wybranej firmy specjalizującej się w odbiorach mieszkań.